آرشیو مطالب

نکات نورپردازی منزل | از انواع لامپ ها تا شیوه های نورپردازی در دکوراسیون خانه
parsnaz  1398/02/21 

نکات نورپردازی منزل | از انواع لامپ ها تا شیوه های نورپردازی

 

 نورپردازی دکوراسیون منزل اهمیت زیادی دارد زیرا کـه فضای تمام خانه را تحت الشعاع خود قرار میدهد. اگر نورپردازی و لامپ های خانه شـما مناسب نباشند، فضا بـه طرز عجیبی غیر عادی دیده می‌شود و گاه گاه هم موجب اذیت چشم میشود، نیازی نیست دیزاینر باشید بلکه با رعایت نکات ساده ای میتوانید نورپردازی منزل تان را تنظیم کنید.

 
انواع لامپ های مورد استفاده در نور پردازی داخلی خانه

 

دیگر گذشت آن دوره کـه تا اسم لامپ می آمد همان حباب های شیشه ای با رشته های تنگستن و نور زرد در نظرمان مجسم می شد. این مدل لامپ ها کم کم بـه یک خاطره مشترک برای نسل های گذشته تبدیل می‌شود. اینروزها انواع متفاوتی لامپ در بازار وجوددارد کـه میتوان بسته بـه میزان نور و خواص انها، بهترین مدل را انتخاب کرد.

 
لامپ های ال ای دی

این لامپ ها کـه از دیود ساطع کننده نور ساخته شده اند بدلیل مصرف کم برقی کـه نسبت بـه لامپ های دیگر دارند و همچنین طول عمر بالای شان یکی از انواع پر طرفدار برای ایجاد روشنایی در خانه ها بکار میروند.

نکات نورپردازی منزل | از انواع لامپ ها تا شیوه های نورپردازی در دکوراسیون خانه

استفاده از این لامپ ها در گذشته برای وسایل الکترونیکی بود کـه امروزه بدلیل همین ویژگی ها و بازده بالای انرژی آنها نسبت بـه لامپ های رشته ای بعنوان یکی از منابع اصلی ایجاد روشنایی شناخته می‌شوند. یک ویژگی مهم دیگر لامپ های ال ای دی امکان تنظیم نور می باشد.

 
لامپ های فلورسنت

لامپ های فلورسنت یا همان مهتابی نسبت بـه لامپ های ال ای دی مدت زمان بیشتری اسـت کـه مهمان خانه ها شده اند اما انواع جدید آنها نور بهتری نسبت بـه مدلهای قدیمی دارد.

 

این لامپ ها هم جز کم مصرف ها بـه حساب می‌آیند ولی یک عیب بزرگ دارند کـه هر چـه کمتر مورد استفاده قرار بگیرند از عمر انها کاسته میشود. یک عیب دیگر این لامپ ها سمی بودن مواد داخل آن هاست کـه درصورت شکسته شدن باعث آسیب رساندن بـه موجودات زنده خواهند شد.

 
لامپ های هالوژن

این لامپ ها دارای انواع مختلفی نظیر هالوژن ماشین، لامپ های روشنایی صحنه و لامپ های نورافکن می باشند. لامپ ها بیان شده بدلیل این‌کـه در دمای بالایی نسبت بـه لامپ های معمولی کار می‌کنند، تولید گرمای بیشتری هم دارند.

 

در نتیجه تولید گرما خطر آتش سوزی در استفاده از این لامپ ها بیشتر می‌شود کـه همین بزرگترین عیب آن هاست. این لامپ ها هم بسیار کم مصرف هستند اما خب نسبت بـه انواع دیگر قیمت بالاتری دارند بهمین دلیل استفاده مداوم از انها مقرون بـه صرفه نخواهد بود.

 
لامپ های سیمانی

 

گرچه یک ویژگی مهم این لامپ ها زیباتر نشان دادن نور اسـت اما بدلیل مصرف بالا و تولید گرمای فراوان خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و طرفداران زیادی هم ندارند.

 
فیبرهای نوری

 

استفاده از فیبرهای نوری بعنوان یک منبع روشنایی هم بتازگی ترویج یافته اسـت. این رشته ها عموما از یک منبع پر قدرت نور را گرفته و منتشر میکنند.

 
روش های مختلف نورپردازی

 

تا بـه این جا لامپ های مختلفی کـه استفاده میشوند را مورد بررسی قرار دادیم اما برای نورپردازی ساختمان ها روشهای مختلفی هم وجوددارد کـه در ادامه بـه معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 
نورپردازی عمومی

 

دراین نوع نورپردازی هدف همان روشنایی اسـت کـه در روز توسط خورشید وجوددارد ودر تاریکی شب، خبری ازآن نیست. دراین شیوه از لامپ ها و لوسترهای مختلف با هدف روشن کردن منزل استفاده میکنیم. در برخی فضاها کـه در روز هم امکان بهرهگیری از نور خورشید وجود ندارد و اتاق تاریک اسـت نورپردازی عمومی را باید با احتساب این مشکل طراحی کنیم.

 
نورپردازی دکوراتیو

دراین شیوه از نورپردازی هدف مان ایجاد جلوه های شگفت انگیز و زیبا با استفاده از لامپ هاست و جنبه تزیینی و زیبایی شناختی اسـت کـه بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.

 

نورپردازی مناسب باعث بزرگ‌تر و دلباز تر نشان دادن فضا میشود و همچنین بعنوان یک عنصر برای تاکید بر وسایل تجملاتی خانه مثل شومینه، مبلمان، پرده ها «پرده زبرا، پرده کرکره»، اکسسوری های خاص و موراد دیگر می‌توان ازآن کمک گرفت. در حقیقت در نورپردازی دکوراتیو هدف مان استفاده از نور برای طراحی دکوراسیون داخلی اسـت.

 
نورپردازی برای تاکید بر قسمتی خاص از دکور خانه و برجسته کردن آن

 

دراین نوع نورپردازی هدف مان جلب توجه بیننده بـه قسمتی از منزل اسـت کـه یا دارای دکوری خاص اسـت و یا یک ویژگی منحصر بـه فرد دیگر دارد. این قسمت می‌تواند محل نگه‌داری اشیای قدیمی و تزیینات خاص باشد و یا حتی کتابخانه و هر بخش دیگری کـه از نظر صاحب خانه شایسته توجه بیشتر بینندگان اسـت.

 
نورپردازی برای کاربردی خاص

 

قسمت هایی از خانه اسـت کـه بـه نور استاندارد نیاز دارد. مثلاً محلی کـه برای مطالعه کتاب درنظر گرفته میشود و یا قسمتی کـه مختص تماشای تلویزیون اسـت. برای فرزندان محلی کـه برای انجام دادن تکالیف شان درنظر گرفته شده اسـت باید دارای نور کافی و مناسب باشد. نورپردازی برای استفاده و کاربری خاص بـه نورپردازی کاربردی مرسوم اسـت.

 

 
باید و نباید های نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی یکی از ارکان اصلی و پر اهمیت در هر نوع دکوراسیونی محسوب میشود. یک نورپردازی اشتباه، تاثیر غیرقابل انکار و ناخوشایند بر روی تمامی جنبه های دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر خواهد داشت، از این رو توجه بـه اصول نورپردازی و بایدها و نبایدهای آن در دکوراسیون داخلی اهمیت بسیار زیادی دارد.

 
نور واحد و متمرکز

یکی از رایجترین اشتباهات در نورپردازی، استفاده و اکتفا بـه یک منبع نور سقفی «درون سقف و یا سقف کاذب» اسـت. منبع نور شـما شاید روشنایی قابل توجهی داشته باشد، اما از لحاظ جنبه هایی مانند میزان نور مورد نیاز، ضرورت تمرکز نور بر روی اشیا و یا فضاهای دیگر، نیاز بـه تنظیم نور و موارد دیگر بهتر اسـت تنها بـه یک منبع نور اکتفا نکنید.

 

می‌توانید بجای یک منبع بسیار پر نور و واحد، از دو یا چند منبع نور با شدت نور کمتر و متعادل تر استفاده کنید ودر صورت لزوم بـه روشنایی بیشتر، همه ی منابع را روشن کنید. اینکار علاوه بر کاهش مصرف انرژی، بشما امکان هدایت نورپردازی بـه نواحی یا اشیا خاصی را می‌دهد.

 

این شیوه نورپردازی همچنین امکان استفاده از اکسسوری های نورپردازی و روشنایی متنوع تر و بیشتری را نیز فراهم می نماید. منابع نور الحاقی شـما میتواند آباژورهای رومیزی و یا ایستاده، دیوارکوب ها و لامپ های توکار مورد استفاده در سقف و حاشیه آن باشد.

 
نورکم و ناکافی و یا نور بیش از حد

نور کم و ناکافی، میتواند جلوه دکوراسیون شـما را از بین ببرد و فضایی کسل کننده و کسل کننده بـه وجود بیاورد. این عیب میتواند برای فعالیت های مرتبط با بینایی مانند مطالعه، مشاهده تلویزیون و … مضر باشد و بر روی سلامتی بینایی تان نیز تاثیر منفی بگذارد.

 

از سمت دیگر، نور بیش از حد محیط نیز برای چشم اذیت دهنده و کسل کننده خواهد بودو بـه لحاظ اصول دکوراسیون داخلی نیز امری غیر حرفه ای و اشتباه اسـت. میتوانید با استفاده از لامپ هایی با ولتاژ بالا و یا بکار گیری منابع نوری بیشتر برای امکان نظارت نور، این ایرادات رابه اسانی از بین ببرید تا نورپردازی تان اصلاح شود.

 
ترکیب نور تک رنگ

استفاده از منابع نوری و لامپ هایی با نور فقط زرد یا فقط سفید و لامپ هایی با نورهای رنگی، از اشتباهات رایجی اسـت کـه اکثرا انجام می‌دهند. وجود هردو نور اصلی از الزامات نورپردازی اصولی اسـت و از این رو، باید در منابع نوری خود، هردو مورد را مورد استفاده قرار دهید.

 

طبق معمول برای اکثر منابع نوری میتوان از لامپ هایی با دو رنگ سفید و زرد استفاده کرد کـه این مزیت، می‌تواند بـه اسانی اشتباه پیش آمده را برطرف کند. برای مواردی کـه تنها یک واحد لامپ برای منبع نوری وجوددارد، با تنظیم نوع رنگ لامپ برای همه ی منابع نورِ موجود در فضای مورد نظر، می‌توان این تعادل را ایجاد کرد.

 
استفاده از اکسسوری های روشنایی ناهماهنگ

همانقدر کـه روشنایی و نور و کیفیت آن در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد، نوع وسایل روشنایی دهنده و اصطلاحا اکسسوری های نورپردازی نیز دارای اهمیت اسـت. تناسب جنس، رنگ، بافت، ابعاد و فرم و سبک این اکسسوری ها با یک دیگر ودر نهایت با دکوراسیون و تم فضای مورد نظر، اهمیت زیادی دارد.

 

باید درنظر داشته باشید کـه نمی‌توان از هر نوع لوستر و آباژوری را صرفا با هدف نوردهی در هر فضایی استفاده کنید. باید درنظر داشته باشید کـه این منابع و اکسسوری در طول روز کـه نیازی بـه نور آنها نیست و خاموش هستند، بعنوان یک شی تزیینی و دکوری عمل می‌کنند و از این رو، نباید ناهماهنگی بین آنها و تم دکوراسیون داخلی وجود داشته باشد.

 
موقعیت منابع نور

ارتفاع مناسب لوستر و نور سقفی، فاصله مناسب منابع نور از هم، چیدمان مناسب منابع نور با رنگ های مختلف، موقعیت مناسب و متقارن نوپردازهای دیوارکوبی، از مواردی هستند کـه باید حتماً درنظر داشته باشید.

 

شاید تناسب این موارد در نگاه اول جلب توجه نکند، اما مطمئن باشید عدم رعایت این تناسب ها حتماً بـه چشم می‌آید و دکوراسیون داخلی شـما را تحت تاثیر قرار میدهد.

 
نورپردازی با توجه به تمرکز فعالیت محیطی

مهم ترین کاربرد نورپردازی و روشنایی، ایجاد فضایی قابل دید و با نور کافی برای فعالیت های عادی مانند تردد و یا مواردی تخصصی تر مانند مطالعه اسـت. باید در هنگام تعبیه منابع نور، این نورپردازی های فعالیتی یا تمرکزی را درنظر داشته باشید و منبع نور مناسب برای انها را نیز در محیط قرار دهید.

 

نورپردازی فعالیتی برای آشپزخانه طبق معمول در زیر کابینت های دیواری، در اتاق خواب آباژورهای کنار تخت ودر اتاق کار برای مطالعه چراغ مطالعه طبق معمول رومیزی اسـت. نورپردازی محیطی نیز برای نمایش بهتر و هدایت بصری بـه سمت یک شی و اثر هنری خاص اسـت کـه بیشتر در اتاق پذیرایی، هال و راهرو ها «پله گرد ها» مورد استفاده قرار میگیرد. توجه بـه رنگ مناسب برای این منابع نور نیز اهمیت زیادی دارد.

 
نورپردازی قابل تنظیم

 

این گزینه برای ایجاد نورپردازی متناسب با نور محیطی و صرفه جویی در مصرف نور اهمیت زیادی دارد. امروزه لوسترها و منابع نوری مختلفی با قابلیت تنظیم شدن و رنگ مورد نظر وجود دارند کـه کار را از همه ی لحاظ برای افراد استفاده کننده از این نوع منابع، راحت می‌کنند.

 
به موقعیت و کاربرد هر فضا توجه کنید

 

نورپردازی هر فضا دارای نکات ویژه ای از جنبه های مختلف امنیت محیطی تا موارد دیگر اسـت. برای مثال، اتاق کودک نیاز بـه نورپردازی ویژه و متفاوتی، هم چون سایر موارد دیگر دکوراسیونی مثل پرده ها، فرش، کفپوش «کفپوش اپوکسی» و موارد دیگر نسبت بـه اتاق خواب بزرگسالان دارد و همچنین نورپردازی اتاق خواب، بسیار متفاوت از فضاهای دیگر مانند پذیرایی و هال اسـت.

 
دامنه نوردهی منبع نور

 

منبع نور شـما در صورتی کـه الزاما و با انتخاب قبلی شـما محدود و متمرکز نیست، باید بتواند شعاع گسترده و قابل توجهی را در بر بگیرد. این مورد در فضاهایی مانند آشپزخانه، هال و پذیرایی با نیاز بـه نور محیطی یکدست، اهمیت بیشتری پیدا میکند. انتخاب لوستر یا چراغ با فرم متناسب، میتواند این ایراد رابه اسانی برطرف کند.

 
منابع نور با ابعاد نامتناسب

استفاده از یک لوستر بسیار بزرگ و یا بسنده کردن بـه لامپ های توکار، هردو بـه اندازه هم تاثیر منفی بر روی فضای داخلی می گذارند. وجود منبع نور با ابعاد متناسب، اهمیت زیادی دارد و از این رو پیشنهاد شده برای داشتن منبع نور سقفی با انداره های مختلف، ابعاد اتاق با واحد فوت رابا هم جمع کرده و شماره بـه دست آمده را بعنوان مقدار مناسب برای قطر لوستر درنظر بگیرید.

 

این نکته درکنار درنظر داشتن مواردی مانند تناسب با ابعاد میزغذاخوری در آشپزخانه و یا اتاق غذاخوری، بـه انتخاب منبع نور با اندازه مناسب، کمک زیادی میکند. رعایت تناسب ابعاد برای موارد دیگر مانند دیوارکوب ها و آباژور ها نیز باید در نظرگرفته شود.


نظرات کاربران
ارسال نظر